arama

Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor! İşte şifa kaynağı ayva

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Eminel Eminel
  • 1 Star

Kış mevsiminde en çok tüketmeye özen gösterdiğimiz meyve kesinlikle ki ayvadır. Ayvanın faydaları saymakla bitmiyor. Peki ayvanın faydaları neler? Ayva hakkında tüm bilinmeyenler detayda.

AYVANIN FAYDALARI VE ŞİFALARI

Meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunduğunu, tohumlarında ise yüzde 14-18 oranında tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin olduğunu belirten Prof. Dr. Karadeniz, ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça faydalı olduğunu dile getirdi.

Diyetisyen Hande Nur Uzun, “Kış mevsiminin vazgeçilmezi ayva, vitamin ve mineral deposu olmasının yanında metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Detoks etkisi oluşturan ayvanın aynı zamanda cilt, kalp ve sindirim sağlığına da önemli katkıları bulunuyor. Bu nedenle kış mevsiminin en önemli meyvesi ayvanın kış boyunca bolca tüketilmesini öneriyoruz” dedi.

Grip ve soguk algınlığı geçirenler bol bol ayva yemelidir.

Ancak bu etkileri sadece ve sadece dilimlenerek yendiğinde gösterebilir. Halk arasında ufak bir kesim kaşık, çatal ya da benzeri nesnelerle yenmesinin sağlığa daha yararlı olduğuna inanarak; ayvanın faydalarından yararlanmak isterken zarar görürler. Çünkü, Brenthill Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda; kaşık ve çatalda bulunan zealin maddesi, ayvadaki pektin ile birleştiğinde bağırsaklarda gaz yaptığı, dışkıyı da gereğinden fazla yumuşattığı ortaya çıkmıştır.

AYVANIN GİZLİ FAYDALARI İSE;

Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.
Safrayı düzene sokar.
Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
Sindirim sistemini güçlendirir.
Bağışıklık sistemini düzenler.
Kemik gelişimine katkı sağlar özellikle çocukların gelişiminde çok önemli meyvelerden bir tanesidir.
İshal rahatsızlığına iyi gelir.
Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
Öksürük, bronşit ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
Vücudu dinç tutar.
Cinsel gücü ve isteği arttırır.
Baş ağrısını kesici özelliği vardır.
İdrar yolu iltihaplanmalarına karşı iyi gelir.
Ağız içinde oluşan yaralanmalara karşı iyi gelir.
Vücudu terletmeye yardımcı olur

etiketlerETİKETLER
ankara kilit taşı, ankara parke taşı, ankara karo taşı, ankara beton parke taşı, Ankara Kilitli Parke Taşı, Ankara Parke Taşı Fiyatları, Ankara Kilit Taşı Ustası, Ankara Kilit taşı döşeme,