arama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan artı 2 istihdam çağrısı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Sümeyye Elif Sümeyye Elif
  • 1 Star

Başbakan Binali Yıldırım’ın İstihdam Şurası Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı. Erdoğan işadamlarına artı iki istihdam çağrısında bulundu, ayrıca 3 kişi veya daha az çalışan esnaflara yeni bir müjde verdi. Erdoğan yeşil pasaport sahibi gençlerle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şöyle:

Çalışma ve iş dünyamızın kıymetli mensupları, değerli misafirler, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

İstihdam seferberliğine katılan iş dünyamıza özellikle şükranlarımı sunuyorum. Bu seferberlik kapsamında 2017 yılında şuana kadar 1.5 milyon kişiye ilave istihdam sağlanmış olması ülkemiz için bir rekordur.

Ülkemizin üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 oranında büyümesine dudak bükenlerin elde ettiğimiz 1.5 milyon kişilik ilave istihdamı takdir etmelerini elbette beklemiyoruz. Sadece gölge etmesinler, ayağımıza bağ olmasınlar, vaktimizi boşa harcamasınlar yeter.

Biz milletimizle el ele verir, tüm engelleri aşarak hedeflerimize ulaşırız. İstihdam seferberliğinde elde ettiğimiz neticede devletimizin sağladığı teşvikler elbette önemlidir. İstihdam seferberliğimize katılarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapan iş dünyamızın tüm mensuplarına, bakanlığımızın ve birliğimizin yönetimlerine, valilerimize, katkı sağlayan herkese bir kez daha şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Umulmadık bir şekilde kaybettiğimiz İstanbul Ticaret Odası Başkanımız, aynı zamanda partimizin kurucularından dostumuz, kardeşimiz İbrahim Çağlar kardeşime Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

2023 projelerimiz ile somutlaştırdığımız bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmanın yolu kendimizi geliştirmekten geçiyor. Ülkemizin bu yıl ilk 3 çeyreğinden elde ettiği ortalama yüzde 7.4’lük büyüme oranı, hedeflerimiz doğrultusunda büyüdüğümüzü gösteriyor. İnşallah yıl sonunda da bu düzeyde bir oranı tutturacağımıza inanıyorum. Bizim için büyümenin en önemli göstergelerinden biri de istihdam.

ARTI İKİ İSTİHDAM ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında TOBB üyelerine artı 2 istidam çağrısında bulundu. Erdoğan şunları söyledi:

“İstihdama katkı sağlamayan bir büyüme tabana yayılmıyor demektir. Eğer istersek ve çabayı ortaya koyarsak, neticeye ulaşacağımız anlamına geliyor.

Bunun için mevcut 1 istihdam teşvikini önümüzdeki dönemde de sürdürüyoruz. Burada özellikle tüm iş adamlarımızdan şahsım ve milleti adıma yeni bir ricamız olacak. Bu istihdam seferberliğini herhalde sürekli devletten bekleyecek olursak bu ciddi bir yanılma olur.

TOBB, yılbaşında kendisinde bütün üyelerimizin +1 istihdam sağlamasını istemişti. Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre eğer biz +2 istihdam sağlayacak olur isek, bu ülkemizin büyüme oranını daha genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır.

Her müessesimiz 2’şer kişi istihdam edecek olur ise yüzde 11.1’i yükseltmeye devam ederiz. Bu neyi getiriyor biliyor musunuz? Halkımın iş verenlere olan muhabbetini ve sevgisini de artıracaktır. Bu devlet-millet kaynaşmasını daha da artıracaktır.

Bu sözü sizlerden almış olmam, bizi izleyen vatandaşları da inanıyorum ki coşturdu. Hele hele taşeronluk konusunun ortadan kalktığı bir dönemde böyle bir adımı atıyor olmamız bambaşka bir coşku getirecektir.

Çünkü taşeronculuk ne idi, komisyonculuktu. Artık böyle bir sorunu olmayacak taşeronların. Bitti! Artık işçi olarak bu taşeronların yanında, çalışanların hepsi istihdam edilecek. Bir derdi kalmadı. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Şu an inanıyorum ki artık yeni süreç çok daha iyi bir süreç olacak. Taşerona giden, direkt işçi kardeşime gidecek.

Burada bir ricam şu, işverenler de bu konuda inanıyorum ki çok daha insaflı ve işçisinin yanında olacak, onlara hazırlayacağı imkanla beraber veren el alan elden hayırlı olur.

Çok verdim, böyle nasıl çalışayım demeyin. İnanın, verdiğiniz kazandığınızdır. Hiç endişeniz olmasın. Bu konuda rahat olun. Bu teşvikler belirlenirken öncelikle işverenlerin taleplerine bakılıyor.

Gençler, kadınlar ve engelliler ile ilgili hassasiyetimiz de önemli rol oynuyor. Stratejik öncelik olarak belirledik.

İmalat ve bilişim sektöründe işverenler, asgari çalışanlar için prim desteği alıyordu. Prime esas kazanç sistemi getiriyoruz. Ek istihdamda 4 bin 740 liraya kadar olan ücretler de sigorta primi teşvikine dahil edilecek.

2017’de çalışan başına 773 liradan 1.884 liraya kadar olan prim desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yıl da devam edecek.

ESNAFA BİR SENDEN BİR DEVLETTEN MÜJDESİ

18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engelliler 1.5 yıl süre ile bu durumdan yararlanabilecekler. Yeni asgari ücrete göre bu rakamlar düzenlenecek. Bu teşvikin 2020 yılına kadar süreceğini de belirtmek istiyorum.

Bir başka teşvik uygulamamız da enasflarımızla ilgilidir. Esnaflarımız ekonomik saldırıları en ön safta göğüsleyen ekmek tekneleri ile sahip çıkan vatandaşlarımızdır.

15 Temmuz’daki kahramanlıkları ve cesaretlerini unutmadığımız esnaflarımza bir müjdemiz var.

Önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışanı olan esnafların sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri maaş, prim ve verginin bir ayını kendileri bir ayını da devlet ödeyecek.

Esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmelerimize bir ay senden bir ay bizden diyoruz. 12 ay süre ile devam edecek.

İşbaşı eğitim de önemli konuların başında. İşçinizi kendiniz yetiştirin sloganı ile İŞKUR tarafından uygulanan programın süresini bilişim ve imalat sektörü için 3 aydan 6 aya kadar çıkarıyoruz. Diğer sektörler için 3 ay olarak devam edecek. Günlük 54 liraya kadar cep harçlığı vereceğiz ve sigorta primlerini de karşılayacağız.

Siber güvenlik, bulut bilişim gibi alanlardaki işbaşı eğitimlere katılan 18 ila 29 yaş arası gençlerimizin 9 aya kadar olan 75 lira cep harçlığı almalarını sağlayacağız.

Kadınlara ayrı bir yer veriyoruz. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek kurslara 2 ila 5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım masrafı vereceğiz. Mesleki eğitim programlarında da revizyona gidiyoruz.

Çelişkileri ortadan kaldırmak için özel sektör ile işbirliği yapıyoruz. Yurtdışından çalıştırmak için şoför getiriyorlar. İş makinelerinde çalıştırmak için operatör getiriyorlar. Mesleki eğitim ve beceri geliştirme projesi adı ile işveren örgütleri ile bu programları birlikte düzenleyen sistemi hayata geçiriyoruz.

İşverenlerin talebine göre programın içeriği oluşturulacak. Teoriyi ve pratiği birleştiren yeni bir uygulamaya geçiriyoruz. 2 yıl süre ile uygulanacak. 8 aya kadar sürelerle katılımcılara günlük 54 lira da cep harçlığı vereceğiz.

İşverenlerimizden gelen talepler doğrultusunda yeni birtakım düzenlemelere gidiyoruz. İstihdam ve eğitim kapsamında, kupon yöntemi adı ile pilot uygulama başlatıyoruz. Eleman temininde güçlük çekilen ve uzmanlık gerektiren sektörlerde, esnek bir şekilde eğitim alabilmelerini sağlıyoruz.

Bu eğitim ücretlerini de devlet karşılayacak. Yetimlerin inancımız ve kültürümüzde ayrı bir yeri var. 18-25 yaş aralığında öğrenci olup, çalışmaya başklayanların yetim ödemeleri kesiliyor. Aylıkları devam etmesini sağlıyoruz.

YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİ GENÇLER

Yeşil pasaport sahipleri gençler, artık çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler. (Mevcut uygulamada yeşil pasaport sahibi gençlerin çalışmaya başlamaları durumunda bu hakları kayboluyordu)

Engelli kardeşlerimizin istihdamı ile ilgili bir projemiz de var. En az yüzde 40 engelli raporuna sahip, girişimcilik eğitimi sertifikası bulunan engellilere İŞKUR tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği veriyor. Önümüzdeki yıl 50 bin liraya yükseltiyoruz.

Her fırsatta ifade ettiğim gibi büyümekten ve güçlenmekten başka bir çaremiz yoktur. Dünyadaki adaletsizliklerle zulümle baş etmenin, kurtarmanın tek yolu budur. Ülkemizin önünü terör ve kaosla kesemeyeceklerini anlamayanlar ekonomi silahını çekmiş durumdalar. 3. çeyrekte yüzde 11.1 büyümüş olmasına rağmen, kredi notlarımız ile hala olumsuz değerlendirmeler yapılıyor olmasının başka bir açıklaması olabilir mi?

Girişimcilerimizi, vatandaşlarımıza +2 eleman istihdam etmek suretiyle 2018’i zenginleştirelim. İş dünyamıza şahsım ve milletim adına iş dünyasına teşekkür ediyorum.

“BU SEFER ARTIK BİR OLMAZ, DAHA FAZLA OLACAK”

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları da şöyle;

Ekonomi Şurası’nda bir istihdam seferberliği başlatmıştık. Bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak siz de üyelerinizi en az bir ilave istihdam sağlamaya davet ettiniz. Bugün de buna benzer bir şey bu toplantıda az sonra Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile gerçekleşecek. Bu sefer artık bir olmaz, daha fazla olacak.

Son bir yıl içerisinde bu istihdam seferberliği başlatıldığı andan itibaren 1.5 milyon vatandaşımıza yeni iş bulduk, aş bulduk, imkan sağladık. Bu seferberlikte sizin yükünüzü de hafifletmek için önemli teşvik kararları aldık. Sonuçta muhteşem bir toplumsal dayanışma ortaya çıktı. Asgari ücret desteğinden vergi istisnasına, ilave istihdam desteklerine kadar birçok kararı hemen o toplantı sonrası hayata geçirdik.

Kredi Garanti Fonu uygulamasında 30 Kasım itibarıyla 365 bin işyerimiz 220 milyar kredi hacminden istifade etti.

Değerli misafirler, ülkemiz çok zor dönemlerden geçerek bugünlere ulaştı. Bunu en iyi siz iş camiası bilir. Önceki dönemlerle bugünün farkını yine sizler biliyorsunuz. Yatırımın, üretimin, istihdamın önünde engeller vardı. Siyasetin, ekonominin, güvensizliğin içinde olduğu o günlerden bugünlere geldik. Bu yüzden elde ettiğimiz başarının kıymetini iyi bilmemiz gerekiyor. Bu kazanımları artırarak 15 yıl boyunca Türkiye’nin imkanlarını yine milletin geleceği için sarf ettik. Bu noktada 2017 yılımız kazanımlarla dolu bir yıl oldu. Kötü ve karamsar senaryoların hepsi yazanların ve çizenlerin elinde kaldı.

16 Nisan halk oylaması ile Türkiye yeni bir yönetim sistemine geçiş yaptı. Bir ülke düşünün ki milli geliri 80 yılda 26 milyar dolara ancak ulaşmış. Geçen 15 yıl içerisinde 3 kat artış sağlayarak 863 milyar dolara çıkmış. İktidarlarımızın farkı bu. İstikrar ve güvenle, Türkiye bunu başardı.

Bu sene ihracatta bütün dönemlerin üzerinde bir rakam ulaşırsak şaşırmayın. Kişi başı milli gelir 11 bin dolar seviyelerine çıktı. Bunları 15 yıl gibi bir sürede başarabilen başka bir ülke var mı? 2008’den beri dünyada kavurucu bir kriz var. Küresel kriz hala devam ediyor. Bütün bunlara rağmen bu başarıları her şey sütliman olarak da sağlamadık. Bu başarılara dünya ağır ekonomik ve insani krizleri yaşarken ulaştık. Ülkeler iflas bayrağını çekerken Türkiye büyümeye ve gelişmeye devam etti.

Büyüme yüzde 11.1. dünyada bir rekor bu. Türkiye listenin başına yerleşti. Türkiye’ye yakışan budur. İhracatta da rekora gidiyoruz. Yıllık bazda aralık ayında 155.5 milyar ihracatı yakaladık. Yıl sonu itibarıyla da bütün dönemlerin rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz.

Vatandaşa ilave iş ve istihdam sağladığınız için sizlere müteşekkiriz. 15 yıldır hiçbir zaman küçük hesaplar yapmadık, kısa vadeli düşünmedik. Türkiye’ye bir bütün olarak baktık.

Bizler üretimin yatırımın önünü açmak için, sizler de daha fazla üretmek için çaba gösteriyorsunuz. Ülkeye sahip çıkmak, geleceğe sahip çıkmak. Dirayetli olmak, ne istediğini bilerek hedefe emin adımlarla gitmektir. Özel sektör ve yatırımcımızla el ele yolumuza devam ediyoruz. Bizim işimiz, sizin önünüzü açmak, engelleri ortadan kaldırmaktır. Sizin işiniz de üretmek ve her yeni günde hedefleri ve vizyonunuzu artırmaktır.

2017’nin başında felaket senaryoları devreye alınmıştı. Şimdi 2018’e girerken benzer oyun tekrar edilmeye çalışıyor. Türkiye’nin yarınları bugünden daha güzel olacaktır. 10 yıl önce istihdama katılım yüzde 45’ti. Bugün bu oran yüzde 54’e yükselmiştir. Bir yandan istihdama katılım, bir yanda istihdamda artış… Demek ki, sadece istihdamı beklenen düzeyde artırmak yetmiyor. Katılımın arttığını da dikkate alarak, ilave istihdam için her türlü seferberliği yapmamız gerekiyor. Hükümetiniz arkanızda, cumhurbaşkanınız arkanızda. Söz sizin, iş sizin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.