arama

Gergedan Gribi nedir? Gergedan Virüsü var mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Eminel Eminel
  • 1 Star

Domuz gribi, kuş gribi akabinde de şimdi de gergedan gribi gündemde. Peki gergedan gribi nedir? Gergedan gribi diye bir şey var mı? ‘gergedan gribi nedir?’ ya da ‘gergedan virüsü nedir?’

GERGEDAN GRİBİ NEDİR?

Bir çok sağlık kaynağında kış mevsiminin hastalığı olan gribe bir isim daha eklendiği gergedan gribi söylentileri kulaktan kulağa yayılırken, işte önemli isimlerden son dakika açıklama geldi. ‘gergedan gribi nedir?’ ya da ‘gergedan virüsü nedir?’ açıklaması haberimizde.

GERGEDAN VİRÜSÜ NEDİR?

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şu sıralar ortalıkta dolanan bir konuya açıklık getirdi ve Gergedan gribi, gergedan virüsü nedir konusunda açıklamalar yaptı.

TÜRKİYE DEĞİL DÜNYADA YOK

Gribin en son hali Gergedan Virüsü Gergedan gribi terimlerinin ilk defa Türkiye’de kullanıldığını ve tamamen yalan yaymaca olduğunu açıklayan prof. sözlerine söyle devam etti.

Herhangi bir yeni virüsün söz konusu olmadığını belirten Ceyhan, “gergedan” diye tanımlanmış ve bu şekilde isimlendirilmiş bir virüsün de bulunmadığının altını çizdi. Ceyhan, “Dünyada ‘gergedan’ diye bir virüs yok. Maalesef, çok yanlış bir tercümeden kaynaklanan bir isimlendirme olmuş. Dünyada da Türkiye dışında böyle bir isimlendirme kullanılmamıştır.” dedi.

KUŞ GRİBİ DEĞİL DOMUZ GRİBİ DEĞİL

Bu tip benzetmelerin bazı sakıncaları olduğuna dikkati çeken Ceyhan, şunları söyledi:

“Daha önce bazı griplerde bu tip isimlendirmeler kullanıldı ama bunun bir dayanağı vardı. Örneğin kuş gribi denildi çünkü kuşlardan bulaşıyordu ya da domuz gribi denildi çünkü domuzlardan bulaşıyordu ama gergedan virüsü diyemeyiz çünkü gergedandan bulaşan bir virüs yok. Daha tehlikeli bir isimlendirme ise ‘gergedan gribi’. Halbuki, rhinovirüs nezle yapar, grip yapmaz daha hafif bir hastalık yapar.”

İçleri ferahlatan son açıklama da bu sene geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yeni bir çeşit virüsün var olmadığını dile getirdi.

ankara kilit taşı, ankara parke taşı, ankara karo taşı, ankara beton parke taşı, Ankara Kilitli Parke Taşı, Ankara Parke Taşı Fiyatları, Ankara Kilit Taşı Ustası, Ankara Kilit taşı döşeme,