arama

Hangi erkekler şiddet uygular?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Sümeyye Elif Sümeyye Elif
  • 1 Star

1- Kişilerin; öfke yönetimini, gerginken nasıl gevşeyeceğini bilememesi önemli bir şiddet nedenidir. Ve bu kişiler, şiddet uygulayan birini görerek büyüdü ise şiddeti zorlandıkları an devreye sokacakları bir yöntem olarak kodlarlar. Sorun çözmek için başka yöntemler geliştiremediklerinde, öğrenemediklerinde ise bir zekâ ürünü olmayan, geçmiş yaşamlarında farkına bile varmadan öğrendikleri şiddete başvururlar.

2- Kendine güveni zayıf olan, kendini yetersiz bulan, dürtülerini kontrol edemeyen erkekler şiddet uygulayabilir. Çünkü yetersizlikleriyle ilgili içten içe bir acı çekerler. Kendilerinden fiziksel güç olarak zayıf olan kadına karşı güç kullanarak fiziksel ve psikolojik boyutta gevşemeye çalışırlar.

Kendini yetersiz bulan kişilerin, kendini iyi hissetmek için başkalarını eksik görmeyi seçmesi sık başvurdukları bir savunma mekanizmasıdır. Bunun için de en yakınlarındaki kişiyi, eşlerini kurban olarak seçerler. Ve bu erkekler şiddet uygulayarak görünürde eşlerini, özde ise kendilerini cezalandırmış olurlar. Bu erkekler; toplum içinde kendilerini gerçekleştirememiş, toplumdaki diğer erkeklere göre kendisini daha başarısız gören ve kendilerini yeterince ifade edemeyenlerdir. Kişisel acılarını bu şekilde pansuman ederler.

3- Yarım erkek (yarım insan); özellikle eşi boşanmak istediğinde şiddet uygulayarak, cinayet işleyerek kendini ele veren en tehlikeli gruptur. Karısına mutsuzda olsa bağımlıdır. Ve ancak karısının hayatında olduğunda kendini tam bir insan olarak hissedebilir. Bu yüzden bu erkeklerin, terk edilmeye tahammülleri yoktur. Bu erkeklerin bağımlılıkla birlikte genellikle başka psikolojik hastalıkları da vardır. bu kişilerin şiddete eğilimli bir yapısı varsa, dürtü kontrolü zayıfsa, karısının kendisinden gideceğine de emin olduysa; kadının ayrılık isteği şiddetle, cinayetle sonuçlanabilir.

4- Kadın evde yaşayan herhangi birisi haline geldiği; güzel yaşam enerjisiyle, eleştirileriyle, onaylarıyla evdeki varlığını hissettirmediğinde de erkeğe yük haline gelir. Kadının bu tutumu; güncel hayatta, sosyal hayatta, cinsel hayatta hep aynı çizgidedir. Erkek bu durumdan bunalır. Kendisine bir yük olarak gördüğü kadının, şiddet gördüğünde de itirazı olmayacağını bildiğinden şiddet uygulayabilir.

5- Bazı kadınlar hırslıdır, kıskançtır ve bu kadınların özgüvenleri düşüktür. Kendilerini yetersiz ve eksik hissederler. Kendi eksiklerini, yetersizliklerini örtmek için eşlerini suçlamak ve onların daha eksik olduğuna göstermek isterler. Böylece kendi değerliliklerini artıracaklarını sanırlar. Bu nedenle her fırsatta, her ortamda; eşlerinin eksiklerini söyler, eşlerini birçok konuda beğenmez, eleştirirler. Bu anlamsız çabayla ulaşmak istedikleri hedef; kendi kusursuzluklarının ve yeterliliklerinin belirginleşmesidir. Daha doğrusu kusurlarının ve yetersizliklerinin anlaşılmamasıdır. Elbette ki buna en çok kendilerinin ihtiyacı vardır. Böyle durumlarda çileden çıkan erkek de kadına şiddet uygulayabiliyor.

6- Cinsel bakımdan kendine güvenmeyen erkek de bu konudaki korkularını saklamak, olası yetersizliğini göstermemek için cinsel yaşama şiddeti de ekleyebilir.

7- Daha önceki yazıda da bahsettiğim gibi farklı konularda kendini başarısız gören erkek de ‘Ben yetersiz bir erkeğim.’ algısını cinsel kimliğine taşıyabilir. Ve yine cinsel yaşama şiddeti karıştırarak zayıflığını kapatıp, cinsel yaşamı bir güç gösterisine dönüştürebilir. Hiç şüphesiz tek amacı güçlü hissetmek ve hissettirmektir.

8- Bazı erkekler de cinsel bakımdan isteksiz olan kadınlara şiddet uygular. Bu erkekler, cinsel konuda çok istekli oldukları için değil, gerçekte cinsel kaygılar yaşadıkları için şiddet uygular. Çünkü cinsel istek duymayan kadın, erkeğe kendisini kötü hissetmesine sebep olmuştur. Oluşan öfke yine şiddete sebep olabilmektedir.

Yukarıda anlatılan bütün maddelerde erkeğin şiddete başvurmasının kendisiyle ilgili olan kısmı; gevşeme yollarını bilememsi, problem çözme becerileri geliştirememesi, krizi yönetememesi, dürtülerini kontrol edememesi ve psikolojik hastalıklardır. Şiddet uygulayan erkeklerin bir ortak özelliği de şiddet görerek, gözlemleyerek büyümüş olmalarıdır.

Bilinmelidir ki şiddet uygulayan her insan şiddet görmüştür. Ama şiddet gören her insan şiddet uygulamaz.

Âşık Veysel yüksek ruhlu bir insandı.

Özetle bir hatırası şöyledir:

Âşık Veysel hanımının başka birisini sevdiğini ve onunla kaçacağını sezinler. Hanımının onu terk edeceğini anladığı gün de giderken parasız kalmasın diye ayakkabısının içine para koyar.

Ben bu hikâyeyi, Âşık Veysel’in kişiliği üzerine tez hazırlayan bir arkadaşımdan dinledim. Çok anlamlı buldum. Büyük insanlar kendilerini sabırla, sevgiyle, şefkatle, iyilikle iyileştirdiler ve o yüzden de insanlığın nazarında asil ruhlu insanlar olarak yer aldılar.

Sevgiyle, iyilikle, sabırla, bilgiyle anlamını bulmuş bir yaşam dileklerimle…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.