arama

ŞOK! Kral TV kapanıyor!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Eminel Eminel
  • 1 Star

Son dakika Kral TV kapanıyor. Doğuş grubu müzik kanalı Türkiye’nin en önde gelen müzik kanalları arasında iken sosyal medya üzerinde öyle bir iddia ortaya atıldı ki! Kral TV kapanıyor. Peki gerçekten NTV spor akabinde Kral TV’de kapanacak mı?

Son dönemde sürekli olarak küçülmeye gittikleri öne sürülen ve işçi ve eleman çıkarma işlemleri devam eden Doğuş Grup’a bağlı Kral TV’nin kapatılacağı iddia ediliyor. Peki bu söylentiler doğru mu?

1994’te Cem Uzan tarafından kurulan Kral TV, Türkiye’nin ilk video müzik kanalı olma özelliğini taşıyor. Kanal, TMSF tarafından 15 Haziran 2008’de düzenlenen bir ihaleyle 95 milyon dolar karşılığında Doğuş Yayın Grubu bünyesine geçmişti. 

1994’ten bu yana yayın hayatına devam eden Kral TV’nşn kapatılacağı haberleri önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

KRAL TV HAKKINDA

Kral TV, 16 Ağustos 1994’te Cem Uzan tarafından kuruldu. Test yayınını Teleon ile ortak yayın üzerinden gerçekleştirdikten sonra Türkiye’nin ilk video müzik kanalı olarak yayın hayatına başlayan Kral TV, 1995 yılından bu yana düzenlediği Video Müzik Ödülleri ile de Türkiye’deki müzik sektöründe bir ilki gerçekleştirdi.

2000-2001 yılları arasında, Cine5 gibi şifreli yayın yapan Teleon’un yeniden açılmasıyla Kral TV akşam 19:00’dan sonra Teleon’u dönüşümlü olarak yayınladı. Bu dönüşümlü yayın sona erdikten sonra, 1 Mart 2002’de Star 2 ve 16 Eylül 2002’de Star Max ile ortak yayın yaptı.

Bir süre devam eden dönüşümlü yayınların ardından tekrar 24 saat yayına başlayan kanal, 2004 yılında TMSF’nin yönetimine geçti. 2005’te Çukurova Holding’e geçti ve kendi kanalı olan Show TV, Kral TV’nin satışında önemli rol oynayacağı gerekçesiyle kanalı teknik anlamda yeniledi, görüntü ve ses kalitesinde maksimum artış gerçekleştirdi. Tüm video klipleri stereo ve gerçek ses kalitesiyle yayınlayan Kral TV, TMSF tarafından 15 Haziran 2008’de düzenlenen bir ihâleyle de 95 milyon Amerikan Doları karşılığında Doğuş Yayın Grubu bünyesine geçti.

Doğuş Yayın Grubu kanalın karasal yayın haklarını, grup bünyesindeki bir diğer kanalı olan NTV Spor’a verdi.

Kral TV, 2009 yılından bu yana Miss Turkey yarışmasının resmî basın sponsoru ve yayıncısı oldu.

10 Ekim 2011’de kapandı ve onun frekansında Kral Pop TV kuruldu. Kral TV Avrupa ise Kral İlaç Gibi TV adı ile Arabesk, Fantezi, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği yayınına başladı. Arada sırada pop şarkılarda yayınlanmaktadır. Ancak Kral İlaç Gibi TV’nin yayına Kral TV adı altında devam etmeye karar vermesiyle 13 Kasım 2011’de tekrar kuruldu. Kral TV ve Kral Pop TV kanalı 1 Mayıs 2018 tarihinde tek kanal üzerinden dönüşümlü olarak yayın yapmaya başlamıştır. Kral Pop TV kanalı kapanmıştır.

etiketlerETİKETLER