arama

Uzun süreli televizyon izlemek çok zararlı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Eminel Eminel
  • 1 Star

Özellikle de akşamları günün yorgunluğunu atmak ya da karşısında keyif yapmak hatta kestirmek için televizyon izlemek vazgeçilmezdir. Ancak uzun süre televizyon izleyenlere kötü haber uzmanlar tarafından verildi. Obezite ile uzun süre televizyon izlemek arasında nasıl bir bağlantı var.

Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Semra Çetinkaya, uzun süreli televizyon izlemenin obezite başta olmak üzere bir çok kalp ve damar hastalıklarının tetikleyicisi olabileceğini açıkladı.

Özellikle de çocuklara yönelik açıklamalar yapan Çetinkaya, “Çocuk, yemek yeme ve aktivite alışkanlıklarını aileden öğrenir. Fiziksel aktivite de obezite gelişimi için önemlidir. Günde üç saat ve üzeri televizyon izlemek, obezite sıklığını, bir saat ve altında izlemeye göre iki kat arttırmaktadır” dedi.

OBEZİTE EN BAŞTA

Prof. Dr. Semra Çetinkaya, obezitenin vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen bir metabolik hastalık olduğunu ifade etti. Obezitenin önlenebilir bir problem olduğu halde görülme sıklığının giderek arttığını dile getiren Çetinkaya, “Obezite, kalp hastalığı, kan yağlarında bozulma, şeker hastalığına artmış eğilim, yüksek tansiyon ve erken ateroskleroz gibi ciddi hastalıkların gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle özellikle de çocukluk yaş grubunda artma eğilimindeki obezitenin yakından izlenmesi, bizler için büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

ankara kilit taşı, ankara parke taşı, ankara karo taşı, ankara beton parke taşı, Ankara Kilitli Parke Taşı, Ankara Parke Taşı Fiyatları, Ankara Kilit Taşı Ustası, Ankara Kilit taşı döşeme,