arama

‘Yaş 70, İş Bitmiş’ Diyenlere İnat

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Benan Şahin Benan Şahin
 • 1 Star

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde oturan 78 yaşındaki Vesile Akın, 37 yıl önce yardım etmek için eşiyle birlikte oğlunun lastik tamirhanesinde çalışmaya başladı. Eşi Hüseyin Akın’ı 5 ay önce kaybeden Vesile Nine, hem bu acısına hem de ilerlemiş yaşına rağmen yine de oğlunu yalnız bırakmayıp çalışmayı sürdürüyor. “Elim tuttuğu, gözüm gördüğü kadar çalışacağım” diyen Vesile Nine, geleceği de düşünüyor ve tamirhanedeki işleri şimdi de gelinine öğretiyor…

Vesile- Hüseyin Akın çiftinin tek çocuğu Ali Akın (57), 1981 yılında askere gidince, o dönem Kızılören ilçesindeki lastik tamirhanesi kapanma noktasına geldi. Hüseyin Akın, tek başına tamirhanedeki işlere yetişemeyeceğini söyleyince devreye giren Vesile Akın, eşine birlikte çalışmayı teklif etti. Çift, çocukları askerlik görevini tamamlayana kadar tamirhanede beraber çalıştı. Askerlik dönüşü Ali Akın, tamirhaneyi Sandıklı’ya taşıdı. İlerleyen yaşlarına rağmen çift, lastik tamirhanesinde birlikte çalışmaya devam etti. Hüseyin Akın, geçen yılın ağustos ayında, beyin kanaması sonucu 83 yaşında hayatını kaybetti.

Vesile Akın, çalışacak eleman bulamadıkları için oğlunun yalnız kaldığını belirterek, “Eşim, öldü ama ben oğlumu yalnız bırakmadım. Şu an hava soğuduğu için kar lastiği taktırmak üzere çok gelen oluyor. Bu yüzden soğukta- sıcakta burayı bekliyorum. Oğlumun babası gitti. Bir de anası gitse yalnız kalacak. Onun için çalışıyorum. Elim tuttuğu, gözüm gördüğü kadar çalışacağım. Tamir edilecek lastik 1 ise oğlum yapıyor. 3 ya da 4 olursa ben de ona yardım ediyorum” dedi. Kadınlara, eşlerine yardım etmeleri yönünde tavsiyede bulunan Vesile nine, “Aile birliği, her yerde iyidir. Eşim öldü. Oğlan ‘Babamın hatırası gözümün önünden gitmesin’ diye fotoğrafımızı getirmiş, asmış. Gelinime de öğretiyorum. O da arada dükkana geliyor. Ben öldüğümde gelinim başaracak bu işleri. Eşimle de 67 sene beraber yaşadık. Hiç ayrılmadık. Bal küpümdü, gitti” diye konuştu.

 • Sümeyye Elif
  2 sene önce

  Çok güzeldi😀

  9
  yorum beğen
  • Benan Şahin
   2 sene önce

   kesinlikle yaşın helal para kazanmaya engel olmadığına dair güzel bir örnek

   10
   yorum beğen